Jacobs & Morawska Fine Art Consulting

The Art of Collecting and Investing in Art
As managed by Museum Professionals 

Zarząd

Zarząd

Jacobs & Morawska Fine Art Consulting jest zarządzana przez Josepha Jacobsa oraz Kasię Morawską.  Ulokowana w Los Angeles, Nowym Jorku oraz Warszawie firma działa globalnie. Joseph Jacobs stoi na czele zespołu doradczego złożonego z byłych dyrektorów oraz kuratorów muzeów. Kasia Morawska jest dyrektorem generalnym, nadzoruje relacje z klientami, PR, styl życia, zagadnienia prawne oraz finansowe, jak również takie platformy inwestowania w sztukę jak fundusze inwestycyjne. Partnerem strategicznym firmy w zakresie usług prawnych oraz finansowych, jak również funduszy inwestycyjnych oraz platform inwestowania w sztukę jest nowojorski prawnik Enrique Liberman, założyciel oraz dyrektor generalny Art Fund Association (artfundassociation.com). Enrique Liberman jest jednym z wiodących prawników zajmujących się prawem związanym ze sztuką  i światowym autorytetem w dziedzinie funduszy inwestycyjnych w sztukę.

Joseph Jacobs jest historykiem sztuki, który w 1970 roku kuratorawał swoją pierwszą znaczącą wystawę muzealną – prezentację rycin Jacques Callot, francuskiej artystki z XVII wieku. Joseph Jacobs był kuratorem oraz dyrektorem muzeów przez ponad 45 lat. Pełnił rolę kuratora sztuki amerykańskiej w Newark Museum (1991-2003), zarządzającą jedną z najwiekszych kolekcji sztuki amerykańskiej. Od 1989 do 1991 był dyrektorem Oklahoma City Art Museum, natomiast od 1985 do 1989 był kuratorem sztuki nowoczesnej w John & Mable Ringling Museum of Art w Sarasocie na Florydzie – największym muzeum w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych – a jego wystawy były regularnie opisywane w najważniejszych magazynach dotyczących sztuki i mody. Od 1981 do 1985 roku był także dyrektorem muzeum przy Bucknell University, gdzie organizował wystawy wówczas kształtujących się artystów takich jak: Jeff Koons, Cindy Sherman, Louise Lawler, Keith Haring, Elizabeth Murray, Kenny Scharf czy Haim Steinbach, jak również wielce cenionego Andy’ego Warhola. Joseph Jacobs zorganizował wspólnie z Warholem indywidualną wystawę retrospektywną w Ringling Museum, tuż przed śmiercią artysty.

Joseph Jacobs jest autorem wielu książek oraz katalogów wystaw. Najlepiej znana to Jansons History of Art, The Western Tradition, której jest współautorem – napisał ponad jedną trzecią książki opisują „Nowoczesny Świat” (edycje siódma oraz ósma). Książka ta jest najprawdopodobniej najbardziej znaną publikacją dotyczącą sztuki na świecie. W momencie publikacji jej fragmenty (ze sporymi cytatami zaczerpniętymi z części Josepha Jacobsa) ukazały się na pierwszej stronie The New York Times. Joseph Jacobs jest autorem artykułów naukowych dotyczących fotografii (This Is Not a Photograph, 25 Years of Large-Scale Photography), jak również sztuki ludowej, twórczości samouków oraz sztuki outsiderów (A World of Their Own: Twentieth-Century American Folk Art). Obecnie jako jeden ze światowych ekspertów z dziedziny sztuki nowoczesnej oraz współczesnej przygotowuje książkę o sztuce od 1950 roku, której wstępny tytuł brzmi Art Since 1950, The Path to Postmodernism. Co więcej, Jospeh Jacobs jest autorem dziesiątek artykułów zamieszczonych w wielu znaczących magazynach o sztuce, takich jak Art in America, Art & Antiques oraz Arts.

Wśród wielu międzynarodowych nagród przyznanych profesorowi Jacobsowi jest między innymi „Best Exhibition at a Museum Outside of New York” przyznana w 1999 roku przez International Association of Art Critics za Off Limits, Rutgers University and the Avant-Garde, 1957-1963 – wystawę, która prezentowała twórczość takich artystów jak: Roy Lichtenstein, Allan Kaprow, Lucas Samaras, George Segal, Robert Whitman, Robert Watts oraz Geoffrey Hendricks. W 2001 Joseph Jacobs dokonał ponownej montażu stałej kolekcji sztuki amerykańskiej w Newark Museum zostało uznane za model dla wystaw muzealnych przez National Endowment for the Humanities. Podczas pracy w Newark Museum Joseph Jacobs był również producentem dwu i pół godzinnego filmu dokumentalnego o zagrożonych nastolatkach z Newark zatytułowanego From Boys to Men (2002), za którego reżyserię oraz montaż był odpowiedzialny Frederick Marx (montażysta nominowanego do Oscara filmu Hoop Dreams).

Jako jeden ze światowych ekspertów z dziedziny sztuki, Joseph Jacobs zasiadał w komitetach klasyfikujących znaczących targów sztuki w Stanach Zjednoczonych, w tym International Fine Art Fair w Nowym Jorku oraz Palm Beach Art & Antique Fair. Co więcej, zasiadał w wielu komisjach decydujących o realizacji projektów artystycznych w przestrzeni publicznej przez światowej sławy artystów.

Kasia Morawska współtworzy świat sztuki od ponad 25 lat. Ukończyła Royal College of Art w Londynie. Karierę rozpoczęła jako artystka, by następnie stać się wziętą projektantką wnętrz. W 2008 roku założyła niezależną, alternatywną Galerię Unit24, z siedzibą tuż obok Tate Modern. Co więcej, zainicjowała znaczące projekty filantropijne w Los Angeles, gdzie obecnie mieszka, oraz w Warszawie. W 2014 roku współpracowała z Forbesem przy organizacji charytatywnej aukcji dzieł sztuki, która odbyła się podczas Wielkiego Balu Forbesa w Warszawie – wydarzenia, w którym uczestniczą liderzy biznesu – dzięki czemu beneficjenci Fundacji Maestro uzyskali znaczące wsparcie. Kasia Morawska posiada obszerne kontakty w świecie sztuki, biznesu i finansów. W firmie Jacobs & Morawska zajmuje się relacjami z Klientami oraz usługami, wśród których znajduje się nadzorowanie takich ważnych potrzeb Klientów jak ubezpieczenie, katalogowanie i rejestrowanie kolekcji, montaż, transport, wycena dzieł sztuki, prawna dokumentacja oraz styl życia oparty o sztukę.